Przebieg badania USG Doppler tętnic kończyn dolnych

Badanie USG Doppler tętnic kończyn dolnych wykonywane jest w pozycji leżącej. Badany jest odcinek od pachwin do samej stopy. Momentami zaleca się pacjentowi przyjęcie pozycji leżącej na brzuchu lub w uzasadnionych przypadkach pozycji stojącej.


Czas trwania badań dopplerowskich tętnic kończyn dolnych wynosi ok. 10-25 min. (w zależności od warunków anatomicznych)

Badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych
Wskazania:

  • miażdżyca,
  • dolegliwości bólowe kończyn dolnych,
  • drętwienie, parestezje, marznięcie kończyn,
  • trudno gojące się rany w obrębie stóp.

 

Bóle nóg to najczęstszy powód zgłaszania się pacjentów na badanie. Nie zawsze związane są ze złą pracą żył. Choroby tętnic także manifestują się bólami. Najpopularniejszą jest miażdżyca zarostowa tętnic. Rozwija się długo i na początku bez objawów.  Powoli blaszki miażdżycowe zarastają tętnice aż do całkowitej niedrożności naczyń. Krew tętnicza nie dochodzi do wszystkich tkanek. Ból nasila się gdy chodzimy, bo podczas pracy mięśni jest większe zapotrzebowanie na tlen, a tętnice przestały go dostarczać. Pojawia się ból, który zmusza do postoju. W spoczynku ból zmniejsza się, a nawet ustępuje całkowicie. Zaczynamy chodzić i ból znów narasta. Z czasem ból towarzyszy nieprzerwanie, nawet podczas spoczynku.

Miażdżyca tętnic to przyczyna 70% przypadków zwężenia i niedrożności tętnic. Jednak może to być także zapalenie tętnic czy ucisk zewnętrzny.

Z innych objawów towarzyszących niedokrwieniu nóg należy wymienić: uczucie szybkiego ziębnięcia stóp, blade zabarwienie całej kończyny lub jej części obwodowej, zanik owłosienia na skórze, obniżenie ciepłoty skóry, otwierające się rany w okolicy stóp.

Podstawowym i koniecznym badaniem układu tętniczego jest USG Doppler. Jest pierwszym i niezbędnym etapem skutecznego leczenia chorób tętniczych. Poprzedza podjęcie decyzji o sposobach leczenia operacyjnego i farmakologicznego. Pozwala także sprawdzać postępy leczenia.


W trakcie badania lekarz przykłada do badanej okolicy głowicę pokrytą żelem i na ekranie uzyskuje obraz zmian. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Poleca się wykonanie badania dwóch nóg, by móc dokładniej ocenić istniejące zmiany.

Promienie wysyłane w trakcie badania przez głowicę są obojętne dla pacjenta.Badaniu mogą poddać się kobiety w ciąży, karmiące, osoby w każdym wieku, także dzieci. Nie ma żadnych przeciwwskazań. To badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, może być wielokrotnie powtarzane.

Badania tętnic w okolicy bioder wymagają przygotowania, dlatego prosimy, by na badanie przyjść na czczo (bez jedzenia i picia przez 5 godzin przed zabiegiem). W celu redukcji gazów jelitowych utrudniających badanie, można dodatkowo zastosować dzień przed badaniem i w dniu badania lek Espumisan (3 razy dziennie po 2 tabletki).  Badanie nie wymaga wypełnienia pęcherza moczowego

Wynik badania otrzymywane jest od razu po badaniu. Nie wymagamy skierowania na badanie USG-Doppler.